Tęsknota siódma. Być jak Jezus.

Tęsknota siódma. Być jak Jezus.

Im częściej staję przed koniecznością zastosowania tej chrześcijańskiej zasady, tym bardziej zdaję sobie sprawę, jakie to trudne naśladować Pana. Ale ponieważ bardzo go kocham, staram się z całych sił, pomimo, że czasem wychodzi, a czasem nie.

Zastanawiałam się ostatnio nad pewną sytuacją z życia Jezusa, kiedy w ogrodzie Getsemane czekał z uczniami, aż przyjdą Go pojmać. Jezus wiedział, że Judasz Go wyda, że Go zdradził, jednak gdy ten przychodzi do ogrodu, Jezus mówi do niego: “Przyjacielu, po co przychodzisz?” (Mat. 26:50). Nie było tam wyrzutów w stylu: jak mogłeś mi to zrobić, przecież ja dla ciebie tyle uczyniłem, dałem ci możliwość uczenia się ode mnie, poznawania mnie osobiście, a ty jak mnie potraktowałeś? Nie! Jezus mówi “przyjacielu”, kolego, towarzyszu. Wyobrażam sobie z jaką łagodnością to robi, bez złości, bez pretensji.

Jak przełożyć tę sytuację na życie chrześcijanina dziś? Jaką wziąć lekcję? W dobie pędu za karierą, nie bacząc, że depcze się innych, w dobie myślenia tylko o sobie i o swoich potrzebach, często spotykamy się z sytuacją, że ktoś nadepnie nam na przysłowiowy odcisk. Czy to w pracy, czy wśród bliskich, a czasem nawet w kościele może zdarzyć się coś nieprzyjemnego. Wszak przecież wszyscy czasem się potykamy. Ale kiedy już niestety dochodzi do tych trudnych sytuacji, co dzieje się w naszych sercach? Złość, frustracje, gorycz i chęć rewanżu? Czy też zgodnie z zasadą “być jak Jezus” jesteśmy w stanie odrzucić te negatywne i może nawet czasem słuszne uczucia, i w imię większej wartości, jaką jest przybliżanie się do naszego Pana, powiedzieć: “Przyjacielu (siostro, bracie, mamo, tato), nie gniewam się, szkoda czasu na takie marności, rozwiążmy ten konflikt w miłości”. Trudno jest powiedzieć do wroga “przyjacielu”, ale to, co nas nie przybliża do Pana, buduje między nami mur. Tylko przebaczenie i miłość mają moc burzenia takiej warowni. Z doświadczenia wiem, że daje to prawdziwe uwolnienie.

Iza Ł.

2018-02-26T18:21:06+00:0021 września 2012|Kategorie: Tęsknoty|